20 Şubat 2020
  • İstanbul7°C
  • Ankara8°C

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR? 2019 E DEVLET İLE SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Sefer görev emri gündemde trend başlıklar arasında yer aldı. Askerliğini tamamlamış ve tezkeresini alan vatandaşları yakından ilgilendiren sefer görev emri sorgulanmaya başladı.

Sefer görev emri nedir? 2019 E devlet ile sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

08 Ekim 2019 Salı 10:58

On binlerce vatandaş sefer görev emri nedir sorusuna yanıt aramaya başladı. Gündemde aranan başlıklar arasında yer alan seferberlik emri askerliğini yapmış kişilerin ihtiyaç duyulması halinde askere yeniden alınmasıdır. Bu durumun mümkün olmasında hangi birliğe katılacaklarını açıklanır. Sefer görev emri 41 yaşına kadar olan erkeklere verilir. Peki sefer görev emri nedir? 2019 E devlet ile sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

SEFER GÖREV EMRİ NEDİR?

Vatandaşlar yoğun bir şekilde sefer görev emri hakkında araştırma yapmaya başladı. Haberimizin devamında sefer görev emri hakkında tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sefer görev emri nedir? 2019 E devlet ile sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

Sefer görev emri, zorunlu askerlik yapan erkeklerin, sonradan bir savaş veya seferberlik durumunda yeniden askere çağırılması anlamına gelir.

SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Sefer görev emirleri e-devletten sorgulanabilir. Sefer görev emri olanların seferberlik durumunda e-devlette yazan askeri birliğe teslim olması gerekir. Çağrıya uymayanlar ise yakalanıp birliklere teslim edilir. Sefer görev emri 41 yaşına kadar olan erkeklere verilir.

Sefer görev emri nedir? 2019 E devlet ile sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Askerlik Şubesi başkanlığına bizzat müracaat ederek veya PTT şubelerinden alınabilen e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr internet adresinden de öğrenilebiliyor.

Seferberlik halinde silah altına alınıp alınmayacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar sefer görev emri sorgulama aracı ile öğrenebilir. e-Devlet ile sorgulanabilecek görev emri için yukarıda yer alan linke tıklamanın ardında T.C. kimlik ve şifrenizi yazmanı yeterli.

Sefer görev emri nedir? 2019 E devlet ile sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

SEFERBERLİK HANGİ HALLERDE UYGULANIR?

a) Genel seferberlik: Bütün yurt düzeyinde uygulanır.

b) Kısmi (Bölgesel) seferberlik: Yurdun herhangi bir bölgesinde uygulanır. 2. Kapsam bakımından:

a) Milli seferberlik: Silahlı Kuvvetler dışında kalan bütün kamu ve özel kuruluşlar ile yurttaşları kapsar.

b) Silahlı Kuvvetler seferberliği: Silahlı Kuvvetlerin barış durumundan sefer durumuna geçirilmesidir. Bu ise iki bölümde yapılır: (1) Personel seferberliği, (2) lojistik seferberliği.

Birinci Dünya Harbinden önce seferberlik ilan edilerek, gerekli bütün hazırlık ve tedbirler uygulamaya konuldu. Halkımız arasında, dört yıl süren bu harbe Seferberlik adı verildi. Eli silah tutanların askere alındığı Birinci Dünya Harbinde Osmanlı ordusu, yedi cephede şan ve şerefle çarpıştı. Harbin getirdiği bütün sıkıntılara milletçe karşı koyarak, yedi düvelin önünde kahramanca vatanını müdafaa etti. istiklal Harbiyle de memleketini düşmanlardan kurtardı. İkinci Dünya Harbinde de seferberlik uygulanmışsa da savaşa girilmemesine rağmen getirdiği sıkıntılar, tedbirlerin yerinde ve zamanında alınmamasından dolayı, çok fazla olmuştur. Günümüzde seferberlik süresi çok kısalmış olup, 12 ile 24 saat içerisinde bir ülke seferberliğini tamamlayabilmektedir.

Seferber olma süresi: Birlik ve kurumların % 100 kadro seviyesine (seferi kadro seviyesine) erişecekleri ve teşkilatlanmalarını tamamlayacakları süreyi gösterir. Bu süre harekat planlarına ve lojistik imkanlara göre tespit edilir. Bu süreler, Genelkurmay Başkanlığınca yönergesinde belirtilir. Sefer görev emri: Sefer tertibine dahil edilen personelin, seferberlik duyurusunda nereye gideceğini, ne kadar zaman içinde birliğine katılacağını ve katılacağı birliğin kapalı adını bildiren ve kendisine barışta açıklanan bir belgedir. Bir sureti daima personelin yanında bulunur.

Seferber personeli: Bir birliği, seferi kadro seviyesine veya müsaade edilen kuvvete çıkarmak için sefer tertibine dahil edilmiş yedek personeldir.

Seferberlik deneme tatbikatı ve eğitimi tazeleme çağrısı: Seferberlik usullerinin denenmesi ve yedek personel eğitiminin tazelenme ve yenilenmesi için yapılan çağrıdır. Genelkurmay Başkanlığının önerisi ve Bakanlar Kurulunun onayı alınır.

Silahlı kuvvetler personel seferberliği: Silahlı Kuvvetlerin şimdiki ortalama mevcutlarının seferi kadro seviyesine yükseltilmesi, seferde kurulacak birlik ve kurumların kurulması, kadro seviyelerine eriştirilmesi ve seferi kadro seviyelerinin korunması için hazırlanan personel bütünleme planlarına göre zayiatı tamamlamak üzere, barışta yapılan hazırlıkların, seferberlik duyurusunda uygulanmasıdır. Silah altı davetiyeleri: Seferberlik deneme tatbikatı ve yedek personel tazeleme eğitimi için, yedek personelin (subay, astsubay, erbaş ve er) tatbikata katılmalarını sağlayan davetiyelerdir.

Silah altı davetiyesi: Personelin yedek eğitimi görmesi için katılacağı birliğin seferberlik numarası ile bildirilen kapalı adını, gideceği yeri ve tatbikatın süresiyle ilgili bilgileri kapsar.

Sefer görev emri nedir? 2019 E devlet ile sefer görev emri sorgulama nasıl yapılır?

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.