24 Ocak 2021
  • İstanbul11°C
  • Ankara0°C

BESİN ALERJİSİ OLANLAR İÇİN SEVİNDİREN ÇALIŞMA: BU BESİNİ TÜKETMEK ALERJİNİZİ YOK EDEBİLİR

Uzman isimler tarafından yapılan bir araştırmaya göre, suda kaynatılmış yer fıstığı yemek alerjisi olanlarda yaşamı tehdit eden reaksiyon riskini azaltıyor. Uzmanlara göre, bu yöntem sayesinde sürekli kaçınmanız gereken alerji riskini ortadan kaldırabilir

Besin alerjisi olanlar için sevindiren çalışma: Bu besini tüketmek alerjinizi yok edebilir

13 Ocak 2021 Çarşamba 14:40

Londra'da yapılan bir araştırma sonucunda, Yer fıstığını 20 ila 30 dakika arası kaynatmanın pek çok yaşamı tehdit eden alerjiyi engellediği belirtildi. Araştırmada kuruyemişler, kaynatılıp soğutulduktan sonra, fıstık alerjisi olanlar tıbbi gözetim altında beslendi. Bu, başlangıçta çok küçük kırıntı miktarları ile başlasa da bir yıl boyunca tüketim oranı yükseltildi ve tek seferde 6 ila 8 fıstığı tüketilebilmesi sağlandı.

Bu teknik, bağışıklık sistemini yer fıstığındaki bir proteininin varlığına karşı duyarsızlaştırmak ve aşırı tepki vermemek için kullanılan bir tür oral immünoterapi türüdür.

"DAHA UCUZ VE ETKİLİ BİR YÖNTEM"

Ağız yoluyla immünoterapi, kavrulmuş yer fıstığından özel olarak hazırlanmış un kullanılarak halihazırda kullanıyordu.

Besin alerjisi olanlar için sevindiren çalışma: Bu besini tüketmek alerjinizi yok edebilir

Çok başarılı bir yöntem olabilse de bu unun kabuklu yemişlerle aynı oranda zararlı protein içermesi nedeniyle anafilaktik şok da dahil olmak üzere önemli yan etkilere sahip olma riskini de beraberinde getiriyordu.

Imperial College London'dan bilim insanları, fıstıkların kaynatılmasının daha az yan etkiye sahip olması nedeniyle daha güvenli bir seçenek olacağını, çünkü zararlı proteinlerin oranını düşürdüğünü açıkladı.

Besin alerjisi olanlar için sevindiren çalışma: Bu besini tüketmek alerjinizi yok edebilir

"BEBEK VE ÇOCUKLARDA DA ETKİLİLİĞİ GÖRÜLDÜ"

Terapi olarak uygulandığında, haşlanmış yer fıstığı, hala şiddetli bir reaksiyon riski bulunması nedeniyle tıbbi gözetim altında yapılması gerekiyor.

Evelina London Çocuk Hastanesi'nde pediatrik alerji uzmanı olan Adam Fox, haşlanmış fıstık gibi yeni yaklaşımların duyarsızlaştırma sürecinin güvenliğini ve etkililiğini artırabileceğini belirtti. Ayrıca Journal of Development Origins of Health and Disease'e göre, fıstık yiyen emziren anneler bebeklerinin alerji geliştirme riskini de azaltmaya yardımcı olabileceği belirtildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.