02 Mart 2021
  • İstanbul8°C
  • Ankara8°C

MİLLET KÜTÜPHANESİ’NE YAPAY ZEKALI ROBOT! ÇOCUKLARA BİLİMİ SEVDİRECEK…

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı TÜBİTAK tarafından Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde kurulan Teknoloji Atölyesi’nde yapay zekayla öğrenebilen robot devreye girdi. Çocuklara bilim ve teknoloji çalışmalarına teşvik etmek için kullanılan robotun

Millet Kütüphanesi’ne yapay zekalı robot! Çocuklara bilimi sevdirecek…

23 Şubat 2021 Salı 11:15

Kütüphanesi sosyal medya üzerinden yapay zekalı öğrenebilen robota isim önerileri almaya başladı. Sosyal medya üzerinden önerilerini ileten vatandaşlar, 1958'de yapay zeka üzerine konferans veren Ord. Prof. Dr. Cahit Arf'tan esinlenerek Robot Arf ismini ve Bilge, Çelebi, Cezeri isimlerini önerdiler.

Millet Kütüphanesi’ne yapay zekalı robot! Çocuklara bilimi sevdirecek…

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde kurulan Bilim ve Teknoloji Atölyelerinde 5-10 yaş gurubu için Keşif Atölyesi, 9-17 yaş grubu için Tasarım ve Üretim Atölyesi ile Teknoloji Atölyesi bulunuyor. Teknoloji Atölyesi, 9-17 yaş arası çocuklar için fen, matematik, mühendislik, tasarım, robotik, kodlama ve programlama etkinliklerinin yapılması da planlanıyor.

Millet Kütüphanesi’ne yapay zekalı robot! Çocuklara bilimi sevdirecek…

Bu atölyelerde öğrenciler çeşitli etkinlikler yolu ile bilimsel kavramları keşfetmeleri, günlük hayatta karşılaştıkları basit problemlere yönelik çözüm geliştirebilmeleri, düşük hassasiyetli prototipleme yapabilmeleri ile çeşitli üretim alanlarında tecrübe kazanmaları, yeni ve özgün fikirler geliştirebilmeleri, robotik ve kodlama, programlama etkinlikleri ile algoritmik düşünmelerini hedefleniyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.