05 Mart 2021
  • İstanbul8°C
  • Ankara1°C

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI ŞAHİN'DEN ÖZEL OKUL LOBİLERİNE TEPKİ

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, pandemi döneminde yüz yüze eğitim vermeyen özel okulların hukuku arkadan dolaşarak amaçlarına ulaştıklarını söyledi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin'den özel okul lobilerine tepki

21 Ocak 2021 Perşembe 15:04

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin düzenlediği basın toplantısında özel okulların ücret iadesinin önüne geçmek için yürüttükleri lobi çalışmalarını açıkladı. Pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte özel okulların velilere ücret ödememem için ellerinden geleni yaptığına dikkat çeken Mahmut Şahin; "Salgın nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte özel okullar eğitim veremez oldu. Velilerle yapılan sözleşmeler gereği Tüketici kanununa binaen paraların iade edilmesi gerekiyordu. Burada sözleşmenin esas unsuru, özel okulun eğitiminin iyi olduğu, binasının iyi olduğu, salonlarının güzel olduğu, çocukların orada daha güvenli bir şekilde eğitim almaları. Ancak uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte velilere ve öğrencilere bu imkanlar sağlanamadı. söz konusu şartlar yerine gelmediği için bu durum ayıplı hizmet kategorisine girdi" dedi.

ÖZEL OKUL LOBİLERİ HUKUKU ARKADAN DOLANDI

Hakem heyetlerinin veliler lehine kararlar almasının ardından özel okul temsilcilerinin Ankara'da lobi faaliyetleri yürüttüğünü belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin; "Özel okullarla ilgili Kayseri Ticaret İl Müdürlüğü İl Hakem Heyeti, özel okulların veliden aldıkları paranın iadesine karar verdi. O günden sonra özel okulların temsilcileri adeta Ankara'yı kuşatarak lobi faaliyetleri yürüttü. Özel okul temsilcileri bir hukuki mütalaa yazdırmışlar. Kim yazdırmış? Özel öğretim kurumları platformu. Kasım ayının 16'sında 3 tane profesöre yazdırmışlar. Bu hukuki mütalaadan çok ekonomik mütalaaya benziyor. Özel okullar yazmış, altına da bu hukukçu profesörler imza atmış adeta. Mütalaanın tamamı özel okulların sıkıntıları üzerine. 'Yemek giderlerinden dolayı zarar etmişlerdir.' diyor. 'Elektrik, su ve ısıtma giderlerinden de aslında o kadar da tasarruf etmemişler' diyor. 'Tasarruf yok, yine aynı giderlerini yapmışlardır' diyor. Hatta bakın çok enteresan, özel okulların o kapandığı dönemde masrafların arttığını söylüyor bu bahsettiğim profesörler. Hakem heyetleri de bu mütalaaya göre kararlar veriyor. Tüketiciler Birliği olarak biz tek başımıza kalsak da bu konuda yanlışa yanlış demeye devam edeceğiz. Bizim lobilerimiz yok. Bizim hukuki mütalaa yazdıracak paramız da yok. Fakat 23 yıldır tamamen sivil, hiçbir taraftan güç almayıp sadece haktan ve hukuktan güç alan Tüketiciler Birliği olarak paramız yok ama bizim vicdanımız var, ferasetimiz var, cesaretimiz var" diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.